Dane techniczne wiertarki

Dane techniczne wiertarki otrzymasz klikając - TUTAJ.

Opis wiertarki

Wiertarka WS-16(rys.90.03.00) składa się z korpusu , w którym wmontowany jest wrzeciennik A, osadzony na kolumnie B, która jest przymocowana do stołu obrabiarki C.

Stół przykręca się śrubami do stołu warsztatowego lub podstawy, na której wiertarka zostanie ustawiona. W tylnej części wrzeciennika zamocowany jest silnik elektryczny.

Silnik ten napędza wrzeciono wiertarki za pośrednictwem czterostopniowej przekładni pasowej. Wrzeciono wiertarki posiada cztery prędkości obrotowe. Z lewej strony wrzeciennika przymocowana jest puszka sterownicza G zawierająca elementy sterownicze.

Pasek klinowy napinany jest naprężaczem F, zapewniającym szybką i łatwą zmianę prędkości obrotowej wrzeciona.Przekładnia pasowa osłonięta jest otwieraną osłoną E przymocowaną do korpusu wiertarki na zawiasach. Z prawej strony przekładni pasowej znajduje się wyłącznik bezpieczeństwa S, powodujący wyłączenie wiertarki po otwarciu osłony.

Na osłonie przekładni pasowej umieszczony jest znak zagrożenia mechanicznego. Z przodu wrzeciennika umieszczona jest osłonka O osłaniająca końcówkę wrzeciona oraz uchwyt wiertarski. Wrzeciono otrzymuje posuw ręczny przez pokręcanie dźwignią W zakończoną uchwytem.

Dźwignię tę można ustawiać w każdym położeniu wrzeciona i sprzęgać ją z mechanizmem posuwowym przy pomocy pokrętła J. Wiertło wycofuje się z wywierconego otworu samoczynnie, dzięki urządzeniu sprężynowemu podnoszącemu wrzeciono wraz z tuleją do góry, po zwolnieniu nacisku ręki na dźwignię W.

Zamontowane urządzenie zderzakowe K pozwala na wiercenie otworów o określonej głębokości. Po zluzowaniu zacisku L, wrzeciennik można przesuwać wzdłuż kolumny w górę i wvdół, przez pokręcanie kółkiem sterowniczym M w odpowiednim kierunku.

Wrzeciennik ma możliwość obrotu o 3600 wokół kolumny. Na powierzchni stołu znajdują się rowki teowe służące do mocowania przyrządów wiertarskich, imadeł maszynowych obrabianych przedmiotów itp.

Na obwodzie stołu znajduje się rynienka umożliwiająca odprowadzanie i gromadzenie płynu używanego do chłodzenia narzędzia. Wiertarka posiada oświetlenie stanowiskowe zasilane z transformatora 500/24/12 V.

Lampka halogenowa 20W zamocowana w korpusie oświetla miejsca wiercenia.
 

Zobacz rysunek